РЕКОМЕНДАЦІЇ УЧНЯМ ЩОДО ТОГО, ЯК КРАЩЕ ПОБУДУВАТИ ВЗАЄМИНИ З ОДНОКЛАСНИКАМИ

Для початку познайомся з однокласниками. Чим більше дружніх контактів буде, тим більшим буде коло твого спілкування в колективі.
Дізнайся, як їх звуть, відрекомендуйся сам, розкажи про себе, дізнайся про школу - де їдальня, туалет, коли велика перерва; виявляй цікавість.
Запам’ятай імена однолітків, із якими ти познайомився: людям дуже приємно, коли до них звертаються на ім’я.
Поводься природно, про людину говорять її вчинки, тільки вони можуть скласти тобі імідж.
Не чекай загальної любові, однокласники спочатку будуть придивлятися до тебе, а потім уже полюблять чи навпаки. Це залежить тільки від тебе.
Приходячи вранці до класу, вітайся, але не обов’язково це робити персонально з кожним.Загального „Привіт!” з усмішкою на обличчі буде достатньо. Тільки враховуй, що з учнями, які прийшли пізніше за тебе, привітатися потрібно персонально.
Бажано не виділятися в одязі, вибери стиль, в якому тобі буде комфортно, але максимально наближений до того, що носять учні у твоєму класі.
Частіше усміхайся, непривітних людей ніхто не любить.
Якщо хтось з однокласників забув удома щось, можна дати покористуватися, за це ти отримаєш додаткові бали.
Якщо ти чогось не знаєшь, не соромся, спитай про це друзів. Багатьом подобається, коли до них звертаються по допомогу.
Знайди з друзями спільні інтереси, обміняйся контактами, телефонними номерами.
Коли друзі хворіють, обов’язково подзвони, розкажи, що цікавого дізнався в школі, поділися домашнім завданням, поговори про щось, бо людині вдома самій сумно.
Якщо комусь із твоїх друзів сумно, обережно розпитай, що сталося, запропонуй свою допомогу. Іноді від звичайної уваги людині стає краще.
Намайся ніколи нікого не обговорювати, пліткарів ніхто не любить.
Про ставлення до себе можна судити з того, як часто до тебе звертаються по допомогу, за порадою, запрошують кудись, діляться секретами.

РЕКОМЕНДАЦІЇ КЛАСНОМУ КЕРІВНИКУ І ВЧИТЕЛЯМ ЩОДО АДАПТАЦІЇ ДИТИНИ ДО НОВИХ УМОВ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ

Зустрітися з батьками учня.Обговорити індивідуальні особливості та особливості характеру учня. Звернути увагу на психоемоційний стан дитини. З’ясувати, за якою програмою навчався учень у попередній школі.
Ознайомити учня з „організаційною стороною” - навчити орієнтуватися в системі кабінетів, у шкільному щоденнику відмітити нумерацію кабінетів та занотувати прізвище вчителів, надати номери контактних телефонів для зв’язку.
У новій школі, класі учень стикається з новими вчителями, однолітками, у нього знижується самооцінка, виникає почуття неуспішності, тому вчителям потрібно тимчасово знизити вимоги до навчання, намагатися краще вивчити сильні та слабкі сторони учня, допомогти адаптуватися до класного колективу, створюючи ситуацію успіху на уроках.
Ввести учня в учнівський колектив: дати посильне доручення, залучати до класних і шкільних справ, надавши змогу проявити себе з кращого боку, спираючись на здібності учня.

Використані джерела:
1. Адаптація дітей у 1, 5, 10 класах / упоряд. Т. Червонна. - К.: Шк. світ, 2008. - 128 с. - (Бібліотека „Шкільного світу”).
2. Федченко Л.О. Адаптація учнів під час переходу до нового класу, школи / Л.О. Федченко // Шкільному психологу. Усе для роботи. - №9. - Х.: „Тріада+”, 2011. - с. 30-32.
3. Дзюба В.В. Адаптація учнів до шкільного життя / В.В. Дзюба // Шкільному психологу. Усе для роботи. - №6. - Х.: „Тріада+”, 2010. - с. 6-8.